Rok szkolny 2018/2019
Lena Kołakowska
Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Literackiego
"Fantastyczny XXI wiek"
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, że Lena Kołakowska ucz. kl. V C zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literackim "Fantastyczny XXI wiek". Konkurs był rekomendowany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Skierowany do uczniów szkół publicznych i niepublicznych województwa mazowieckiego. Zadaniem konkursu było napisanie pracy literackiej, której akcja osadzona jest w realiach XXI wieku, a bohaterami są zarówno współcześni ludzie, jak i postacie charakterystyczne dla literatury fantasy. Na konkurs wpłynęło 390 prac. Tylko nieliczni zostali wyróżnieni. Lenka zdobyła wyróżnienie za pracę literacką pt. "Niezwykły przyjaciel".
Serdecznie gratulujemy!
Dzień Otwarty
w bibliotece szkolnej
W bibliotece szkolnej zorganizowaliśmy Dzień Otwarty dla uczniów przyszłych klas pierwszych. Uczennice klasy V C Natalka, Wiktoria i Martynka przygotowały dla naszych gości wiele niespodzianek. Dzieci odgadywały zagadki, poznawały postacie z bajek, miały okazję poznać księgozbiór biblioteki przeznaczony dla najmłodszych czytelników.
W podziękowaniu za miłe spotkanie wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki. Natalia, Wiktoria i Martyna własnoręcznie przygotowały również wspaniałe dyplomy dla tych, którzy wyróżnili się najlepszą znajomością wybranych bajek.
Uśmiechnięte twarze naszych gosci potwierdzają, że spotkanie spełniło swoje zadanie. Zaprosiliśmy na kolejne, we wrześniu. Czekamy i gwarantujemy wspaniałą zabawę!III zadanie projektu "Być jak Ignacy" za nami..
Zajęcia pozwoliły uczniom połączyć ciekawe metody pracy twórczej z zabawą. Okazało się, że nawet trudne tematy zajęć przedstawione w ciekawej, przystępnej formie, mogą zainteresować również młodszych uczniów.
Prezenty od uczniów klasy II A
Dziękujemy!!!
Konkurs plastyczny
"Bohaterowie najpiękniejszych bajek"
Prace uczniów klas I
„Fantastyczny XXI wiek”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literacko – plastycznym „Fantastyczny XXI wiek”, którego organizatorem było Międzynarodowe Gimnazjum nr 51 i Liceum Ogólnokształcące Meridian w Warszawie. Patronat nad konkursem sprawował Mazowiecki Kurator Oświaty.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół publicznych i niepublicznych województwa mazowieckiego.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kreatywności poprzez pisanie testów literackich, utrwalanie zasad gramatycznych i ortograficznych podczas tworzenia pracy.
Zadanie polegało na stworzeniu pracy (opowiadanie lub komiks), której akcja osadzona jest w realiach XXI wieku, a bohaterami są zarówno współcześni, zwykli ludzie, jak i postacie typowe dla literatury fantasy.
Prace konkursowe wykonały:
Lena Kołakowska – „Niezwykły przyjaciel”
Weronika Piórkowska – „Przyjaźń dziś i jutro”
Wiktoria Kalko – „Pięć magicznych elfów”
Wiktoria Nowicka, Weronika Suchowiecka – „Internet – oknem na świat”
Kamila Ochenkowska – „Wehikuł czasu”
Realizacja projektu
„Być jak Ignacy”
Uczniowie naszej szkoły z klas I, II, IV i V przystąpili do programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. Program ten został stworzony przez Fundację PGNiG im. J. Łukasiewicza, objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie oraz popularyzację polskich naukowców i wynalazków. W programie uczniowie poznają czterech wspaniałych odkrywców: Mariana Rejewskiego, Kazimierza Funka, Jana Szczepanika i Henryka Magnuskiego.
I blok tematyczny – Jan Szczepanik
Uczniowie wykonali prace na temat wynalazków J. Szczepanika. Utworzyli plakaty promujące wynalazki tego odkrywcy, propagowali jego działalność na łamach gazetki szkolnej „Głos Ucznia”.
Uczniowie klas I dowiedzieli się, kto to jest wynalazca? Oglądali zdjęcia różnych wynalazków. Rozwiązywali rebusy i zagadki słowne. Poznali biografię J. Szczepanika i najważniejsze jego wynalazki. Wykonali też prace plastyczne.
Uczniowie klasy V nie tylko poznali wynalazki J. Szczepanika, ale również sami spróbowali swoich sił w tej dziedzinie. Stworzyli wspaniałe „cuda techniki”, których wykonanie przyniosło im wiele radości i satysfakcji. Oczywiście wszystkie wynalazki stworzone przez naszych uczniów zostały opatentowane. Są to wspaniałe urządzenia na miarę XXI wieku (nowoczesna lodówka, kuchenka mikrofalowa i najnowszej generacji laptop)
Atrakcyjna forma zajęć umożliwiła uczniom zdobycie nowej wiedzy z zakresu wynalazków technicznych, a także pozwoliła wykazać się własnymi pomysłami i kreatywnością.
II blok tematyczny – Kazimierz Funk
Uczniowie z klasy I i II poznali wybitnego, polskiego biochemika, twórcę nauki o witaminach – Kazimierza Funka. Oglądali prezentację multimedialną, poznali zasady prawidłowego żywienia. Wykonane plakaty pozwoliły im utrwalić wiedzę w tym zakresie. Uczniowie poznali Piramidę Zdrowia oraz te produkty, które mają najwięcej witamin. Podsumowaniem zajęć był konkurs wiedzy dotyczący odkrywcy witamin i ich roli w naszym odżywianiu.
Celem przeprowadzonych zajęć było zainteresowanie uczniów klas młodszych naukami przyrodniczymi oraz umożliwienie rozwijania zainteresowań poprzez wspólną naukę, zabawę i naśladowanie pozytywnych wzorców – polskich naukowców.
Koordynatorzy projektu
Anna Kowalska
Ewa Osowska
Roksana Osowska
Wiesława Roman
„Bzdurzenia”
Uczniowie klas V wzięli udział w I Mazowieckim Konkursie Twórczości Lirycznej Dzieci i Młodzieży im. Juliana Tuwima „Bzdurzenia”. Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego i Szkoła Podstawowa 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów szkół podstawowych do poszukiwania lirycznych form własnej ekspresji, rozbudzanie twórczej postawy i wyobraźni poetyckiej dzieci i młodzieży, rozwijanie ich uzdolnień literackich i językowych.
Na konkurs wysłano wiersze: W. Nowickiej – „Mały – Wielki Przyjaciel”, „W bibliotece”; W. Suchowieckiej – „Jan Paweł II” , „Okno na świat”; L. Kołakowskiej – „Magiczne miejsce”, „Szukam przyjaciela”; Z. Kobylińskiej „Święta tuz, tuż…”, „Papież Polak”; A. Jurczak – „Ogień w moich oczach”, „Przyroda”; N. Tłoczkowskiej – „Cztery pory roku”, „Jan Paweł II”.
"W krainie bajek"
Dla uczniów klas młodszych zorganizowany został Bal Karnawałowy, pod hasłem „W krainie bajek”. Wiele bajkowych postaci bawiło się, tańczyło, brało udział w różnych konkursach. Bal był wspaniałą okazją do integracji i wspólnej zabawy.
Wybrano Mistrzów Czytelnictwa wśród uczniów wszystkich klas. Najbardziej dumni z tego tytułu byli najmłodsi czytelnicy – uczniowie klas I i II.
Biblioteka szkolna podejmuje różnorodne działania, aby zachęcić uczniów do czytania książek. Na zajęciach bibliotecznych uczniowie klas I i II czytali ulubione książki, wykonywali ilustracje do bajek. Najpiękniejsze prace zamieszczone zostały na wystawie szkolnej.
"Mój Przyjaciel"
Uczniowie klas V wzięli udział w szkolnym konkursie poetyckim "Mój Przyjaciel". Celem konkursu było pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie poezji, promocja młodych twórców, uświadomienie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i oceny bardzo dobre z języka polskiego, najlepsze teksty zostały umieszczone w gazetce szkolnej.
LAUREACI konkursu:
I miejsce - Weronika Suchowiecka V C
II miejsce - Weronika Chmielińska V C
III miejsce - Wiktoria Kalko V C, Wiktoria Nowicka V C
Wyróżnienia: Lena Rogozińska, Natalia Tłoczkowska, Łukasz Kolebacz, Anna Jurczak,
Zofia Kobylińska,Martyna Rybińska
GRATULUJEMY !
"Szkolne Przygody Gangu Słodziaków"
Szkolny Dzień Głośnego Czytania
Staramy się podejmować różne inicjatywy wspierające czytelnictwo wśród najmłodszych. Mając na uwadze, iż głośne czytanie buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, rozwija pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia i wzmacnia poczucie własnej wartości, zachęciliśmy wychowawców oraz nauczycieli wszystkich przedmiotów, a przede wszystkim uczniów do udziału w akcji głośnego czytania w naszej szkole.
Zgłosiliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”. Celem programu było wspieranie działań mających na celu rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych. Naszym zadaniem było zmotywowanie uczniów, a szczególnie klas pierwszych i drugich, do czytania oraz tworzenia własnych historii. Inspiracją dla dzieci i rodziców do przygody z literaturą i wzięcia udziału w zmaganiach były ilustrowane opowieści o przygodach Gangu Słodziaków. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Czytaliśmy opowiadania o przygodach Słodziaków, ale również fragmenty wybranych baśni i bajek. Uczniowie wykonali wiele ciekawych prac, stworzyli historie o dalszych przygodach Gangu Słodziaków. Rysowali swoje historie i tworzyli krótkie komiksy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom,
którzy włączyli się do akcji.
XXIII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
25 października 2018 r. w Ośrodku Upowszechniania Kultury odbył się już XXIII Gminny Konkurs Recytatorski. Udział w nim wzięli uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjaliści ze szkół naszej gminy.
Jury w składzie: p. Wanda Jastrzębska i p. Henryka Wójcik oceniło interpretację i estetykę mówienia, dykcję, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii klas IV – VI wyróżnienie otrzymała Laura Sendrowska, w kategorii VII – VIII i klasy gimnazjalne – I miejsce zajęła Maria Mikołajewska, III miejsce Kornelia Oleksik, wyróżnienie Rafał Bądkowski.
Występujący dostarczyli słuchaczom wielu wspaniałych wrażeń. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie , a nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie pamiątkowe książki.
GRATULUJEMY !
KARTKA DLA NIEPODLEGŁEJ
Konkurs "Kartka dla Niepodległej" zorganizowany był przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Uczniowie wszystkich typów szkół z Mazowsza nadsyłali życzenia i kartki dla Polski z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości. Głównym celem konkursu było uczczenie Jubileuszu 100- lecia odrodzenia polskiej państwowości. W ten sposób promowano wśród uczniów postawy patriotyczne oraz przywiązanie do barw narodowych. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji. Kartki dla Niepodległej wysłały: Lena Kołakowska, Maja Sadłowska, Zofia Kobylińska, Anna Jurczak i Gloria Majewska.
Przygotpwaliśmy szkolny apel z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości
"Z pieśnią na ustach dla Niepodległej"
Przygotowaliśmy wystawę "Chorzele w czasie I wojny światowej oraz okresie międzywojennym", wystawę prac plastycznych poświęconych 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Ukazał się numer specjalny gazetki szkolnej "Głos Ucznia"
100 rocznica Odzyskania Niepodległości.
"Być jak Ignacy"
Przystąpiliśmy do III edycji programu naukowego "Być jak Ignacy". Organizatorem projektu jest fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnieć wielkich polskich naukowców i wynaalazców. W formie zabawy uczniowie klas I - III oraz IV - VI poznają osiągniecia naukowców. Program został objęty patronatem honorowym Minister Edukacji Narodowej. W tym roku akcja wystartowała pod hasłem
"Zostań Bohaterem Nauki".
"Powróćmy do korzeni"
XVII Ostrołęcki Przegląd Twórczości Religijnej.
Organizatorem konkursu było Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"
Laureaci konkursu:
Kategoria IV - VI
II miejsce - Weronika Chmielińska kl. V C
Wyróżnienie - Lena Kołakowska kl.V C
Kategoria VII - VII i gimnazjum
I miejsce - Amelia Rzeżuchowska kl. VIII A
III miejsce - Kornelia Oleksik kl. III C gim.
Wszystkim uczestnikom konkursu i laureatom
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Warsztaty czytelniczo - literackie
Spotkanie z "Małym Księciem"
Realizujemy różnorodne działania mające na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz pomoc w przygotowaniu do egzaminów zewnętrznych. Warsztaty czytelniczo – literackie pozwalają powtórzyć zdobyte wiadomości na lekcjach języka polskiego oraz poszerzyć i utrwalić wiedzę związaną z twórczością wybitnych pisarzy, autorów lektur szkolnych.
Uczniowie klas ósmych i piątych uczestniczyli w spotkaniu z „Małym Księciem”. W trakcie warsztatów poznali biografię i twórczość Exuperego. Przygotowano prezentację multimedialną, wystawkę tematyczną, na której wyeksponowano znane tematy, motywy w cytatach pochodzących z „Małego Księcia”. Odbyła się również projekcja filmu oraz dyskusja na temat lektury.
Warsztaty plastyczno - literackie
"MOJA KSIĄŻKA MARZEŃ"
Wspólnie z Miejsko - Gminną Biblioteką Publiczną zorganizowaliśmy warsztaty plastyczno literackie.
Uczniowie stworzyli piękne KSIĄŻKI MARZEŃ.
Wszystkie prace zostały zgromadzone w bibliotece szkolnej,
zachęcamy do przeczytania!
Szkolny konkurs poetycki
"Boże Narodzenie"
WITAMY CZYTELNIKÓW W NOWYM ROKU SZKOLNYM !
Zachęcamy do odwiedzania naszej biblioteki!