• Rok szkolny 2023/2024

        •  

          Witamy Czytelników w roku szkolnym 2023/2024

          ​​​​​​

          Czytamy "Nad Niemnem" - ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo.

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

           
          29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Pomysł powstał w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz zachęcanie dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz z dziećmi. Tego dnia zorganizowaliśmy akcję promującą czytelnictwo. Zachęcaliśmy do czytania na głos. Nauczyciele czytali dzieciom, starsi uczniowie młodszym. Czytaliśmy ulubione książki, powieści, a nawet szkolne lektury. Chodziło nie tylko o to, by zachęcić do częstszego sięgania po książki, ale także, by dać impuls wszystkim do wspólnego spędzania czasu na głośnej lekturze. To święto warto obchodzić każdego dnia. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji wspólnego czytania!

          Jesień nie musi być smutna

          Mimo jesiennej pogody dobre humory dopisują naszym najmłodszym uczniom. Próbują przedstawić jesień w sposób wesoły i radosny. Nastrojowym wierszom i opowiadaniom, które czytają i słuchają, towarzyszy piękna muzyka i świetna zabawa. Uczniowie udowodnili, że potrafią stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Radość z ujrzenia swojej pracy na szkolnej wystawie jest bezcenna. Gratulujemy!

           
          Szkolny projekt edukacyjny
           
          „NASZYM NAUCZYCIELOM”
          Poprzez różnorodne działania i formy pracy uczniowie pragnęli podziękować nauczycielom, wychowawcom, pracownikom szkoły za ich trud, zaangażowanie i codzienną pracę, za okazywaną przyjaźń i serce. Uczniowie poznawali historię i tradycje naszej szkoły. Zapoznali się z literaturą na temat zawodu nauczyciela. W 250. rocznicę utworzenia KEN poznali historię powstania tej instytucji. Przybliżyli sobie informacje na temat największego nauczyciela, naszego patrona, Jana Pawła II. Uczniowie klas młodszych wykonali piękne laurki i portrety nauczycieli. Próbowali swoich sił literackich, aby wyrazić wdzięczność słowem pisanym. Zredagowali piękne podziękowania i życzenia. Każde święto i rocznica skłania do refleksji i jest dobrym argumentem do tego, aby uczyć młode pokolenie szacunku i poszanowania drugiego człowieka.

          SZKOŁA PAMIĘTA

          Celem podejmowanych działań było zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli za naszą wolność. Przygotowaliśmy wystawę poświeconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Pamiętamy o naszych bohaterach!

          Projekt edukacyjny w klasach I – III „Moja Ojczyzna” (09 – 11 .11.23)

          W dniu 15 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Gminnym Turnieju Wiedzy o Chorzelach o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele. Wykazali się wiedzą z zakresu z historii Chorzel i okolic od czasów najdawniejszych do współczesności, pytania dotyczyły również ciekawych miejsc i zabytków miasta i gminy Chorzele oraz znajomości geografii okolicznych terenów. Zwycięzcą Turnieju został Jeremi Wiśnicki - uczeń klasy 8B, a zdobywcą III miejsca - Aleksander Mieszko Brosch z klasy 8 A. Pozostali uczestnicy finału to uczniowie klasy 8B: Róża Wudkiewicz, Julia Tęga, Marcin Orzoł i Patrycja Czaplicka. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          Gminne Mikołajki

          Dzień Pluszowego Misia

          Bawimy się, czytamy, rysujemy ...

          MIŚ W LITERATURZE
           
          Zajęcia czytelnicze, wystawa prac uczniów

          Konkurs czytelniczy „Święta w Bullerbyn i u nas”

          W grudniu zorganizowany został szkolny konkurs czytelniczy dla uczniów klas trzecich pod hasłem „Święta w Bullerbyn i u nas”. Celem konkursu było poznanie lektury „Dzieci z Bullerbyn”, wspólna zabawa, promocja biblioteki szkolnej i książek Astrid Lindgren.

          Każdy uczeń miał udzielić odpowiedzi na pytania związane z lekturą, rozwiązać zagadki, rebusy, krzyżówki. Odpowiedzi konkursowe uczniowie składali w bibliotece. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, uczniowie wyróżnieni dyplomy.

          Laureaci konkursu:

          Alicja Maria Deptuch kl. III C

          Zofia Brosch kl. III C

          Amelia Żęgota kl. III C

          Paweł Jurczak kl. III C

          Bartosz Szymański kl. III C

          Nadia Smolińska kl. III A

          Jakub Kłodowski kl. IIII B

          Wyróżnienia otrzymali:

          Amelia Pomierska kl. III c

          Ignacy Korotko kl. III A

          Klaudia Gutowska kl. III B

          Natalia Krajewska kl. III C

          Laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

           

           

          Świąteczne inspiracje - warsztaty

          W bibliotece się nie nudzimy ...

          PLASTUŚ w roli głównej ...
          Promocja książki "Plastusiowy pamiętnik"
          "Kubuś Puchatek"
          Prace uczniów klasy 2a

          "Czerwony Kapturek"

          Prace uczniów klasy 2b

          Spotkanie z Agnieszką Kulbat - autorką powieści fantastycznych.

          Walentynki 2024

          Wszystkim Czytelnikom życzymy niewypowiedzianych doznań i emocji, które wypełniają swoją treścią słowo – MIŁOŚĆ. Niech piękna literatura nieustannie wzbudza tęsknotę za miłością, która uskrzydla, uszczęśliwia, daje energię do działania i wypełnia sensem cały świat.

          Przesyłamy gorące serduszka

           

          Projekt edukacyjno – wychowawczy: „Niezłomni, wyklęci, przywróceni pamięci”.

          Uczniowie poznali biogramy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

          Szkolny konkurs plastyczny "Szewczyk Dratewka" Janiny Porazińskiej.

          W konkursie wzięli udział uczniowie klas drugich. Po zapoznaniu z lekturą i jej bohaterami uczniowie podjęli próbę przedstawienia ich w ciekawej formie graficznej.

          Zwycięzcami zostali:

          I miejsce - Zuzia Tańska kl. II C, Kaja Klonowska kl. II C

          II miejsce - Lena Kozłowska kl. II C, Iga Wojciechowska kl. II C

          III miejsce - Zosia Siemińska kl. II C

          Wyróżnienia: Julia Kręcisz i Oliwia Sejda kl. II C

          Gratulujemy!

          Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

           

          Szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I - III "Moja ulubiona postać z baśni H. Ch. Andersena"

          Celem konkursu było poznanie baśni H. Ch. Andersena, kształtowanie umiejętności przekazywania przez dzieci nabytych wiadomości i wyrażania uczuć w formie graficznej oraz budzenie zainteresowań baśniami.

          Autorzy najciekawszych prac:

          I miejsce - Zofia Brosch III C, Laura Kowalewska II C

          II miejsce - Wiktoria Gut III A, Amelia Żokowska III A

          III miejsce - Kalina Sobolewska III A, Nadia Kowalewska I B

          Wyróżnienia: Hanna Juniewicz II C, Zuzia Tadra IIC, Wiktoria Kostrzewa III B, Agata Markowska III C.

          Serdecznie gratulujemy!

           

          Autorskie warsztaty tworzenia komiksu ze Zbigniewem Masternakiem

          16 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty komiksowe, które poprowadził Zbigniew Masternak – pisarz, autor scenariuszy, dziennikarz, twórca komiksów, reportażysta. Organizatorem spotkania była Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach.

          Podczas warsztatów pan Masternak wprowadził uczniów w tajniki tworzenia komiksów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym jest komiks i jak się go tworzy oraz skąd czerpać pomysły na jego historie.

          Każdy mógł uruchomić wyobraźnię i przy pomocy ołówka czy kredek stworzyć własny komiks dotyczący krótkiej historii swojej miejscowości i nie tylko. Młodzi twórcy komiksu wykazali się niezwykłą pomysłowością. Powstały bardzo różnorodne prace. Twórcy najlepszych komiksów otrzymali nagrody.

          Spotkanie z autorem komiksów było bardzo interesujące i twórcze.

          AKCJA ŻONKILE - warsztaty edukacyjne

          Akcji  towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość. 

          Żonkil stał się symbolem solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów. Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania otrzymywał żonkile od anonimowej osoby i sam składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

          Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. 

          23 kwietnia 2024 - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          Życzymy Wam wielu czytelniczych inspiracji i przyjemnych chwil z dobrą lekturą w ręku.

          Świętujmy Dzień Książki codziennie!

           

                                                                   TYDZIEŃ EKOLOGII I ZDROWIA
          Biblioteka realizowała zadania szkolnego projektu edukacyjnego „Tydzień ekologii i zdrowia”. Na zajęciach w bibliotece uczniowie korzystali z księgozbioru o tematyce ekologicznej, poznawali czynniki zagrażające naszej planecie. Przygotowano ekspozycję ciekawych materiałów źródłowych oraz wystawę prac wykonanych przez uczniów klasy 4a „Ekologia – Planeta – Ziemia”.

          W kwietniu realizowaliśmy projekt edukacyjno – czytelniczy „Poznajemy baśnie H. Ch. Andersena”. W ramach projektu odbyły się zajęcia czytelnicze, w trakcie których czytaliśmy i opowiadaliśmy baśnie H. Ch. Andersena. Podsumowaniem projektu były dwa konkursy – plastyczny „Moja ulubiona postać z baśni H. Ch. Andersena” i konkurs wiedzy „Czy znasz baśnie Andersena”?

          Laureaci konkursów:

          1. Konkurs „Moja ulubiona postać z baśni H. Ch. Andersena”

          I miejsce – Zofia Brosch kl. 3c, Laura Kowalewska kl. 2c

          II miejsce – Wiktoria Gut kl. 3a, Amelia Żokowska kl. 3a

          III miejsce – Kalina Sobolewska kl. 3a, Nadia Kowalewska kl. 1b

          Wyróżnienia: Hanna Juniewicz kl. 2c, Zuzia Tadra kl. 2c, Wiktoria Kostrzewa kl. 3b, Agata Markowska kl. 3c, Patrycja Siedlecka kl. 3b

          1. Konkurs „Czy znasz baśnie Andersena”?

          I miejsce – Wiktoria Kostrzewa kl. 3b

          II miejsce – Zofia Brosch kl. 3c

          III miejsce – Amelia Żęgota kl. 3c

          Wyróżnienia: Amelia Pomierska kl. 3c, Ignacy Korotko kl. 3a

          Zwycięzcom konkursów SERDECZNIE GRATULUJEMY. Wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie DZIĘKUJEMY!