WAŻNE INFORMACJE
GODZIYNY DOSTĘPNOŚCI W ROKU SZKOLNYM 2024/25
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bezpieczny powrót do szkół - ZOBACZ FILM
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SWIETLICY SZKOLNEJ
(poniżej znajdują się pliki do pobrania w wersji PDF lub WORD)WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_SWIETLICY_SZKOLNEJ_SP_2_2020-2021.pdf
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_SWIETLICY_SZKOLNEJ_SP_2_2020-2021.doc
Procedura organizacji pracy
oraz postępowania i zachowania się społeczności szkolnej
Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach
obowiązująca od 1 września 2020 r. w czasie zagrożenia epidemicznego.
BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY
O G Ł O S Z E N I E
Drodzy uczniowie 25 czerwca 2020r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
KONSULTACJE W SZKOLEDEKLARACJE_UCZESTNICTWA_W_KONSULTACJACH_KL_VIII.pdf
DEKLARACJA_KONSULTACJE_IV-VIII.pdf
DEKLARACJA_OSWIADCZENIE_RODZICOW.pdf
DEKLARACJA_ZAJECIA_REWALIDACYJNE.pdf
***************************************************************************************************************************************************
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Papieża Jana Pawła II
w ChorzelachSTANOWISKO KOMPUTEROWE UCZNIA
1. Należy zapewnić uczniom higieniczne stanowiska pracy.
2. Odpowiednie warunki powinny zapewniać bezpieczeństwo i komfort pracy.
3. Należy zadbać o dostateczną przestrzeń pracy, która pozwoli na umieszczenie wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie. Ilość miejsca pod biurkiem powinna zapewnić przyjmowanie wygodnej pozycji nóg.
4. Stanowisko pracy należy dostosować do wzrostu dziecka.
5. Należy dostosować wysokość krzesła i wysokość stołu tak, aby klawiatura znajdowała się na wysokości łokci (przy ramionach swobodnie opuszczonych do dołu).
6. Krzesło powinno być stabilne, wyprofilowane.
7. Jeśli w tym samym pomieszczeniu znajdują się dwa stanowiska komputerowe, należy zadbać aby zachowana była właściwa odległość między nimi.
8. Należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu płaszczyzny monitora tak aby istniała możliwość ochrony przed nasłonecznieniem. Monitor powinien być ustawiony na wprost ucznia, aby zapewnić dobre warunki pracy wzrokowej. Powinien stać bokiem do okna.
9. Ekran monitora powinien znajdować się w odległości ok. 60 cm od oczu.
10. W pomieszczeniu powinien być dostęp do światła naturalnego, z możliwością jego regulacji.
11. Należy zadbać o to, aby miejsce pracy ucznia było często wietrzone i zapewniało komfortową naukę.
Źródło:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory domowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 148, poz. 973)***************************************************************************************************************************************************
JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami to wiedza niezbędna każdemu użytkownikowi komputera, smartphona czy też usług internetowych.
Do najpopularniejszych zagrożeń w cyberprzestrzeni, z którymi mogą się Państwo spotkać, należą:- ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (malware, wirusy, robaki, itp.),
- kradzieże tożsamości,
- kradzieże (wyłudzenia), modyfikacje bądź niszczenie danych,
- blokowanie dostępu do usług,
- spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne),
- ataki socjotechniczne (np. phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję)
Aby nasze dzieci mogły czuć się bezpiecznie, korzystając z sieci i ucząc się w domu, powinniśmy mieć na względzie 10 podstawowych zasad:
- Korzystanie z oprogramowania antywirusowego.
- Otwieranie wiadomości tylko od znajomych osób, wychowawcy, nauczycieli.
- Ostrożne pobieranie plików z sieci.
- Unikanie klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
- Nie podawanie w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłanie swoich zdjęć.
- Ochrona swoich kont np. na serwisach społecznościowych.
- Stosowanie trudnych do odgadnięcia haseł, które są kombinacją liter i cyfr.
- Czytanie regulaminów korzystania np. z portali.
- Sprawdzanie, czy strona, do której się logują, ma zabezpieczenie SSL.
- Pamiętanie, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
Przypomnijmy dziecku o szacunku dla innych internautów i przekonajmy je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
***************************************************************************************************************************************************
ZASADY UŁATWIAJĄCE NAUKĘ
Zaplanujmy z dzieckiem, o której porze będzie zaczynać naukę – dokładnie wyznaczmy czas kiedy się uczy, a kiedy odpoczywa, kiedy wykonuje poszczególne zajęcia.
Zadbajmy o systematyczną pracę dziecka. Najlepiej aby wykonywało zadania w tym samym dniu co w planie lekcji.
Ustalmy z dzieckiem określony porządek nauki poszczególnych przedmiotów, najlepiej wg planu lekcji danego dnia. Nie powinny zbyt długo koncentrować się na jednym temacie, czy przedmiocie. Urozmaicanie nauki pomoże uniknąć zniecierpliwienia i znudzenia.
Zadbajmy o higienę pracy dziecka, robienie przerw pomiędzy poszczególnymi zajęciami w ciągu dnia.
Po 30 minutach nauki wskazana jest 5-10 minutowa przerwa, po 2 godzinach nauki – 15-20 minutowa, a po 3 godzinach konieczny jest już 60 minutowy wypoczynek.
Motywujmy dziecko do samodzielnej pracy, nie wyręczajmy go, nie podajmy gotowych rozwiązań. W razie potrzeby naprowadzajmy, udzielajmy wskazówek i zachęcajmy do kontaktu z nauczycielem.
Chwalmy dziecko za konkretne osiągnięcia czy zachowanie. Doceniajmy wysiłek wkładany w proces uczenia się. Zadbajmy o aktywność fizyczną dziecka, wyjście na świeże powietrze np. na swoje podwórko.
Zadbajmy o zagospodarowanie czasu poza nauką. Ważne jest też to, jak spędzamy czas i co robimy z dziećmi. Warto znaleźć czas na rozmowę, zagranie w ulubioną grę planszową, czy wspólne prace np. upieczenie ciasta. Przymusowy pobyt dziecka w domu nie może kojarzyć się tylko z nauką.
W czasie, kiedy dzieci nie mogą wyjść z domu, żeby spotkać się z kolegami, dobrą motywacją do sprawnego poradzenia sobie z zaplanowaną na dany dzień nauką, jest perspektywa „spotkania” się z rówieśnikami po zakończeniu nauki na mediach społecznościowych, pogrania online w grę komputerową. Trzeba pamiętać, że kontakty z rówieśnikami są ważną potrzebą rozwojową dzieci.
Rodzice powinni także dawać dzieciom do zrozumienia, że nauka jest ważna, interesować się tym, co robią. Jeżeli mamy taką możliwość można wspólnie z dzieckiem obejrzeć zaproponowany przez nauczyciela film, wybrać się na wirtualną wycieczkę np. do muzeum powstania warszawskiego, gdy z historii jest omawiany dany temat, obejrzeć i zrobić zaproponowany przez nauczyciela eksperyment z chemii czy fizyki, czy też film. Ważne, żeby pobudzać w dzieciach ciekawość poznawczą i pokazywać, że to co robią jest ważne dla rodzica. W dobie zasobów Internetu i dostępu do ciekawych propozycji, możemy sprawić, że nauka w domu nie będzie tylko przykrym obowiązkiem.
Nauka w domu daje też możliwości inne niż szkoła, np. czytania tematu czy książki w ulubionej pozycji i miejscu, np. na kanapie. Warto dzieciom na to pozwolić, aby nie musiały siedzieć tylko przy biurku. Dzieci, podobnie jak dorośli, lubią być ekspertami w tym co robią, zabawa w szkołę i uczenie młodszego rodzeństwa może być dobrym sposobem na naukę i przy okazji dobrą zabawą (szczególnie w przypadku młodszych dzieci
***************************************************************************************************************************************************
Mazowiecka Policja Apeluje!
PREZENTACJA - NOWY_Apel_Koronawirus.pptx
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!
Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.
Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.
Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.
Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!
Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.
Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.
**************************************************************************Drodzy uczniowie!
Mazowiecka Policja apeluje:W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!
Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.
Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego.
Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!
Unikajcie miejsc publicznych!
Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!