• Rok szkolny 2022/2023

        •  

          W ramach akcji „Książka chroni” otrzymaliśmy z Fundacji Powszechnego Czytania pakiet książek wydanych w języku angielskim i ukraińskim. Celem akcji jest pomoc uczniom z Ukrainy. Przekazane pozycje to bajki, opowiadania, książki rozwijające zainteresowania dzieci i młodzieży.

            

           

          O sobie i bliskich – na wesoło!

          Opisać postać nie jest łatwo, a zrobić to w sposób zabawny, wesoły, żartobliwy to wyjątkowo trudne zadanie. Świetnie z nim poradzili sobie uczniowie klasy czwartej. Opisom towarzyszyły ciekawe, humorystyczne prace.

           

          Czekamy na WIOSNĘ i ….. wspominamy!

          Z utęsknieniem czekamy na Panią Wiosnę, która nie chce do nas zawitać. Pierwszy Dzień Wiosny już minął, a my wspominamy… W tym dniu nasz Profesor Szymon Skiba zaproponował ciekawy temat, oczywiście bardzo wiosenny, a nawet letni… Poznaliśmy piękną Legendę o Królowej Bałtyku. Od razu zrobiło się cieplutko. Byliśmy bardzo aktywni, przygotowaliśmy ciekawe prace, które zostały wysoko ocenione. Pan Profesor się postarał !!!!!

              

           

           

          Moja Ojczyzna – projekt edukacyjny w klasie IV

          Głównym założeniem projektu było zdobycie i pogłębienie przez uczniów wiedzy o naszej Ojczyźnie. Poznanie jej historii, zabytków, Miejsc Pamięci Narodowej, atrakcji turystycznych oraz sylwetek wybitnych osób, w szczególności pisarzy i poetów. Realizacja projektu miała na celu zachęcenie uczniów do aktywności w kierunku samodzielnego zdobywania wiedzy z różnych źródeł informacji, zainteresowania tekstami literackimi oraz inspirowania do pracy indywidualnej i zespołowej. Uczniowie poznali piękne wiersze o ojczyźnie, próbowali również swoich sił poetyckich, w twórczy sposób starali się pokazać piękno naszej Ojczyzny.

            

           

          BOHATEROWIE BAJEK

          Wystawka prac uczniów klas II 

           

          GMINNY KONKURS HISTORYCZNY - BOHATEROWIE POWSTANIA STYCZNIOWEGO

            

          Projekt edukacyjny

          "160 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO"

          Spotkanie literackie w bibliotece - wspólne czytanie poezji "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI"

            

          21 lutego 2023

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

          „Każdy inny. Wszyscy równi”

                9 lutego gościliśmy w naszej szkole p. Jacka Hołuba, pisarza i dziennikarza, który poprowadził warsztaty na temat „Każdy inny. Wszyscy równi. Niepełnosprawność, autyzm, tolerancja”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Chorzelach. Celem spotkania było pogłębienie integracji społecznej osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym.  W warsztatach uczestniczyli uczniowie ze szkół naszej gminy, a także osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Autor spotkania zadbał o to, aby trudne tematy przedstawić w sposób przystępny i dostosowany do odbiorcy. Jako pisarz i dziennikarz opowiadał o trudnych doświadczeniach, zaprezentował fragmenty swoich książek podejmujące bardzo aktualne tematy, takie jak niepełnosprawność, tolerancja, życie dzieci z ADHD, autyzm i zespół Aspergera. Spotkanie pozwoliło uczestnikom spojrzeć z dystansem na potrzeby i oczekiwania innych, zastanowić się nad ich zachowaniem oraz starać się je zrozumieć i zaakceptować. Nie zabrakło emocji  i wrażeń, za co serdecznie dziękujemy.

                  

           

           

          W czasie przerw się nie nudzimy ...

           

           

          Projekt edukacyjny

          „Janusz Korczak – Prawa Dziecka”

          Uczniowie klasy IV poznali sylwetkę Janusza Korczaka, przygotowali plakat i prezentację multimedialną o tej niezwykłej postaci. Wykazali się kreatywnością i ciekawymi pomysłami prezentując Prawa Dziecka. Tworzyli własne hasła nawiązujące do praw człowieka.  Poznali wartości i zasady wychowania propagowane przez Janusza Korczaka, które nadal są aktualne i warto o nich pamiętać.

                  

           

          W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA ...

          Program Czytam sobie 10 lat to działania edukacyjne
          oferujące wsparcie dla dzieci stawiających swoje pierwsze kroki na drodze nauki czytania. Seria Czytam sobie nie tylko pomaga w nabywaniu tych umiejętności, ale również prowadzi młodego czytelnika przez kolejne etapy w taki sposób, aby z osoby początkującej stać się prawdziwym miłośnikiem literatury.

          Nasza szkoła przyłączyła się do programu, ponieważ zależy nam, aby miłość do czytania dotarła do jak największej liczby dzieci.

          Lektury wcale nie muszą być nudne!

          Klasa IV c omawiając książkę Jana Brzechwy  „Akademię pana Kleksa” doskonale się bawiła. Najpierw podczas lekcji, po wyszukaniu informacji o wyglądzie pana Kleksa, stworzono jego piękny portret. Była również lekcja kleksografii i budowanie niezwykłej Akademii, do której wykorzystano klocki  lego. Uczniowie włożyli wiele pracy i zaangażowania w swoje dzieła. Stworzyli wspaniałe projekty.

                      

           

          14 – 21 listopada

          Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii

          CZYTANIE DAJE SIŁĘ!

          Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii sporządzono w bibliotece  wystawkę okolicznościową. Znalazła się na niej literatura, która może pomóc w trudnościach, kłopotach oraz taka, która uczy dobrych zachowań, dodaje pewności siebie. Uczniowie  wzięli udział w zajęciach biblioterapeutycznych ,,Czytanie daje siłę!"

          Niech moc siły czytania działa  i otula jak ciepły szal nie tylko w sytuacjach kryzysowych!

             

          KARTKA Z KALENDARZA – AKTUALNOŚCI LITERACKIE

           

          12 listopada minęła 100. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego, prozaika, poety i publicysty, należącego do pokolenia Kolumbów. Największą sławę przyniósł mu zbiór opowiadań zatytułowanych „Pożegnanie z Marią”. Tadeusz Borowski urodził się w Żytomierzu, należącym do ZSRR. Gdy miał 4 lata, jego ojciec został aresztowany i wywieziony do pracy na terenie Rosji. Kilka lat później podobny los spotkał jego matkę, którą zesłano na Syberię. Całej rodzinie udało się ponownie spotkać dopiero w 1934 roku. Wówczas osiedlili się w Polsce. Tadeusz uczęszczał do gimnazjum w Warszawie. W 1940 roku, już po wybuchu wojny, zdał maturę na tajnych kompletach. Studiował polonistykę na podziemnym Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował cyklem poetyckim pt. „Gdziekolwiek ziemia…”.  W lutym 1943 roku został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tadeusz kontynuował swą twórczość, pisał wiersze, piosenki, a także listy do narzeczonej. Stały się one inspiracją i bazą opowiadań dotyczących obozowej rzeczywistości. Zimą 1945 roku przewieziono go do Dachau, gdzie 1 maja więźniowie zostali wyzwoleni przez armię amerykańską. Własne doświadczenia opisał w zbiorze nowel pt. „Kamienny świat” (1948) oraz opowiadań pt. „Pożegnanie z Marią” (1948). Znalazły się w nim także: „Dzień na Harmenzach”, „Proszę Państwa do gazu” czy „Śmierć powstańca”. Później dodano „U nas w Auschwitzu…”, „Ludzie, którzy szli”, „Ojczyzna” i inne. W swoich utworach pokazuje prawdziwe życie w obozie, egzystencję ludzi, którzy przestali wyznawać jakiekolwiek wartości moralne. Zmarł 3 lipca 1951 roku, mając zaledwie 29 lat.

          Źródło - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tadeusz_Borowski.jpg

          „Przerwa na czytanie”

          27 października 2022 roku włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Obecni w szkole uczniowie,  pod opieką swoich nauczycieli, czytali wybrane książki. Wśród nich znalazły się tytuły z serii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz wybrane lektury. Czytano w klasach, na korytarzu oraz bibliotece. Łącznie w akcji wzięło udział 325 uczniów. Cieszymy się, że staliśmy się częścią  tego wydarzenia czytelniczego. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne czytanie.

                           

           

          XXVII Gminny Konkurs Recytatorski

          Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom Gminnego Konkursu Recytatorskiego.

          W kategorii klas IV – VI uczennica klasy IVc Daria Rapacka zajęła II miejsce. Zosia Szlaga otrzymała dyplom za udział w konkursie.

          GRATULUJEMY!

              

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

                     29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
          Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka i autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, która urodziła się właśnie 29 września.

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do młodych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygodę z książką. Wiadomo też, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Szkolną akcję wspólnego czytania rozpoczęła pani dyrektor Hanna Wilga, włączyli się również inni nauczyciele i rodzice uczniów.

          Zachęcamy do codziennego głośnego czytania, gdyż w ten sposób nie tylko wspieramy rozwój psychiczny i intelektualny dzieci, ale sami też doświadczamy radości, jaką daje kontakt z pięknym tekstem. Warto czytać dzieciom i Święto Głośnego Czytania obchodzić każdego dnia.