• WYCIECZKA DO WARSZAWY- TEATR CAPITOL

          • 21 września 2023r uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce w Warszawie. Głównym punktem była wizyta w Teatrze Capitol na musicalu „Kopciuszek”. Motyw baśni pod tym samym tytułem został wykorzystany do ukazania świata nastolatków zatopionych w wirtualnym świecie internetu i smartfonów. Głowna bohaterka nie pasuje do współczesnego świata. Nie liczą się dla niej lajki, propsy czy popularność. Osamotniona i pozbawiona wsparcia, piękna, wrażliwa, młoda dziewczyna ucieka w świat fantazji i magii. Czy odnalazła swego księcia, który sprawił, że jej życie stanie się bardziej kolorowe? My już wiemy - obejrzeliśmy przedstawienie. Było super. Polecamy wszystkim.

            PAŁAC W WILANOWIE
            W dalszej części wycieczki - uczniowie odwiedzili pałac króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Przepiękny, 45-hektarowy zespół pałacowy, posiada zróżnicowane stylowo budowle oraz ogrody i parki: Ogród Północny, Ogród barokowy podzielony na dwa tarasy, Ogród Różany, dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy oraz Ogród Oranżerii.

             

            Uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych „Roztańczony dwór” , które były poświęcone zabawom dworskim. Nauczyli się tańczyć „jameko” - popularnego tańca tańczonego na przyjęciach u króla Jana III Sobieskiego. Oprócz tego uczniowie uczestniczyli w warsztatach mincerskich „Dobry żart tynfa wart” , gdzie poznali i wybili monety -tymfy z podobizną króla Jana i królowej Marysieńki.

            Poznali pieniądze z czasów Jana III. Nauczyli się przeliczyć pieniądze i zagrali w grę dotyczącą wymiany handlowej.

          • DENTOBUS

          • W dniach 18-19 września uczniowie naszej szkoły zostali objęci profilaktycznymi badaniami stomatologicznymi oraz okresową fluoryzacją. Badania były wykonywane w mobilnym gabinecie stomatologicznym Dentobus. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem. 200 uczniów skorzystało z programu profilaktycznego

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • Bierzemy udział w akcji: SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2023 pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi” Termin akcji- trzeci weekend września: 15-17.09.2023r.

            Cele akcji:

             -  rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne;

            - inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko;

            - promowanie nieśmiecenia;

            - edukacja odpadowa;​​​​​​​

          • Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie

          • #zacznijodlekkiej

            Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie pod takim hasłem odbyła się wczoraj impreza międzyszkolna dla dzieci w wieku 10-11 lat w formie gier i zabaw lekkoatletycznych. Zmagania sportowe odbywały się pod patronatem PZLA, Ministerstwa Edukacji i Nauki i Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele. Celem zawodów było zachęcenie jak największej liczby dzieci do udziału w rywalizacji sportowej i zainteresowania się lekką atletyką jako najprostszą formą aktywności fizycznej. Każde młody sportowiec otrzymał koszulkę jak również pamiątkowy medal i dyplom.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom udanej zabawy.

             

          • ROSTKOWO MŁODYCH

          • W dniu 18 września Kościół katolicki w Polsce przeżywa święto św. Stanisława Kostki,
            zakonnika, patrona Polski, patrona dzieci i młodzieży.

            ROSTKOWO MŁODYCH – 41 pielgrzymka do Przasnysza i Rostkowa

            W sobotę – 16 września 2023r. – 60 osobowa  grupa PS2 w Chorzelach: uczniowie, nauczyciele, rodzice wraz z księdzem Łukaszem Dawidowiczem, udała się na pielgrzymkę do Rostkowa. Wspólnemu spotkaniu młodych towarzyszyło hasło „Zbudujmy dom na skale” Odwiedziliśmy miejsce związane z życiem św. Stanisława Kostki.

          • Międzywojewódzkie Mistrzostwa U16 w Olsztynie.

          • Naszą szkołę reprezentowała czteroosobowa ekipa, która uczestniczy w realizowanych w naszej placówce zajęciach Lekkoatletyka dla każdego! w tym nasz absolwent Tomasz Grabowski, który zdobył brązowy medal w biegu na 1000m z przeszkodami z czasem 3:02.24.

            Do finału w pchnięciu kulą dostała się Roksana Antosiak, która ostatecznie zajeła 7 miejsce z nowym rekordem życiowym 9.52.

            i 11 miejsce w rzucie dyskiem również z rekordem życiowym 22.78

            14 miejsce Nadia Burnos pchnięcie kulą rekord życiowy 7.28

            22 miejsce Adrianna Kozłowska w biegu na 100m - 14.30

            17 miejsce Adriana Kozłowska skok w dal - 4.16

            Zdobyte doświadczenie zaprocentuje w kolejnych zawodach.

            Gratulujemy!!!    ZOBACZ ZDJECIA

          • DZIEŃ KROPKI

          • Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) -obchodzimy 15 września.

            MATEMATYKA Z KROPKĄUczniowie klasy 5B wykorzystali okazję, by ćwiczyć kreatywność także na matematyce. Doskonaliliśmy umiejętność pamięciowego i pisemnego mnożenia i dzielenia. Łącząc kropki – można stworzyć ciekawe kształty. Uczniowie z radością prezentowali swoje dzieła.

             

            Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć, potrzebujemy kogoś kto ten talent w nas zauważy.
            ZOBACZ ZDJĘCIA

          • BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

          • 7 września 2023r. odbyły się w naszej szkole spotkania z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Przasnyszu i dzielnicowym Komisariatu Policji w Chorzelach. W ramach Ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły".

            Jak zawsze celem spotkań jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej. Serdecznie dziękujemy za cenne wskazówki.

          • Dni Chorzel 2023- Nagrody i Wyróżnienia

          • DNI CHORZEL 2023

            Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Papieża Jana Pawła IIw Chorzelach, podczas Dni Chorzel – 6. 08. 2023r.  odebrali z rąk pani Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele – Beaty Szczepankowskiej- stypendia, nagrody, dyplomy, wyrazy uznania za:

            - najwyższe wyniki w nauce,

            - wysokie osiągnięcia i sukcesy na egzaminach, w konkursach i zawodach sportowych.

            Nagrodzonym uczniom, podczas uroczystości towarzyszyli: pani dyrektor Hanna Wilga, nauczyciele, rodzice i najbliżsi.

            Serdecznie Dziękujemy pani Burmistrz za docenianie i promocję wartości edukacji.

            Cieszymy się, ze wszystkich sukcesów naszych uczniów i nauczycieli opiekunów.

            Nagrodzonym życzymy  uzyskania jeszcze lepszych wyników na kolejnych szczeblach rozwoju.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY

            Nowa galeria Dni Chorzel 2023- Nagrody i Wyróżnienia została dodana do albumu fotograficznego

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

          • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO – to czas życzeń i podziękowań uczniów dla nauczycieli, za trud, za życzliwość i troskę o kształtowanie właściwych postaw młodych ludzi.

            Dziś również nie zabrakło miłych słów, przepięknych bukietów kwiatów, słodkich czekoladek, uśmiechu i radości kierowanych do dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły.

            „Nauczyciel to ktoś wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania” DZIĘKUJEMY

             

          • PROJEKT GRY MIEJSKIE

          • Projekt „Gry miejskie” 22 czerwca 2023 r. miało miejsce podsumowanie projektu poświęconego powstaniu gier miejskich związanych z Chorzelami. Dzięki wsparciu pani dyrektor Hanny Wilgi projekt realizowany był w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach. W okresie od marca do czerwca 2023 r. uczniowie z klas VII -VIII pracowali nad utworzeniem makiet trzech gier turystycznych związanych z Chorzelami. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i głównym koordynatorem było Towarzystwo Przyjaciół Chorzel z panem Michałem Wiśnickim na czele, a szkolnymi koordynatorami były panie Magdalena Grzywa i Agata Gadomska. W ramach projektu uczniowie odbyli trzy spotkania online z profesjonalistami zajmującymi się tworzeniem gier turystycznych i prowadzeniem strony internetowej www.gryturystyczne.pl. W trakcie spotkań uczniowie uzyskali cenne wskazówki do tego, aby samemu stworzyć makiety gier. Zapoznali się z warsztatem pracy nad projektem, konsultowali swoje pomysły. W efekcie powstały następujące gry : 1. Tajemnice chorzelskiej architektury. 2. Jak to w Chorzelach przed wojną bywało? 3. Historia zaklęta w chorzelskich ulicach. Postacią przewodnią każdej z nich jest komiksowa postać Sacharynka – przemytnika z okresu międzywojennego, który zabiera w podróż po mieście wszystkich, którzy zechcą zagrać. Każda makieta gry zawiera wyjaśnienie czym jest gra. Podaje nieco historii związanej z Chorzelami, oczywiście w kontekście tematyki, umieszcza zasady gry. Nieodłącznym elementem jest też mapa Chorzel z zaznaczonymi punktami do odwiedzenia przez graczy oraz zagadkami, które należy odkryć, aby finalnie rozszyfrować hasło. Każda z gier zawiera też swoją ciekawą fabułę, łączy w sobie cechy podchodów, flash mobów, happeningów ulicznych oraz gier komputerowych, wykorzystując przestrzeń miejską z jej wieloma kontekstami. W każdej z gier określony jest wiek graczy i podany przybliżony czas gry. Gra pt. „Tajemnice chorzelskich ulic” jest grą architektoniczną skupiającą się na ukazaniu chorzelskiego architektonicznego eklektyzmu. Twórcy tej gry zaskakują fotografiami detali architektonicznych, które obecne są w budownictwie w naszej miejscowości. Gracze muszą odnaleźć np. tympanon, balas, kroksztyn, naczółek czy archiwoltę. Mają do dyspozycji 11 miejsc na mapie Chorzel, a finalnie rozwiązać hasło związane z osobą, której Sacharynek chce oddać znaleziony projekt pięknej budowli znajdującej się w Chorzelach. W grze pt. „Jak to w Chorzelach przed wojną bywało?” Sacharynek musi dowiedzieć się, gdzie ma się spotkać ze swoim kompanem tzw. „zającem” – osobą przemycającą rzeczy przez kordon, aby otrzymać od niego przemycane towary. Kiedy gracz odwiedzi obiekty wskazane na mapie, rozwiąże zagadki, przedstawione na karcie gry, znajdzie rozwiązanie. W tej grze gracz dowie się dużo o chorzelskiej społeczności żydowskiej okresu międzywojennego, o nadgranicznym charakterze miasteczka, o związkach Polaków z Żydami, Niemcami i Mazurami, o nielegalnym handlu przez cały okres zaborów. Gracz dowie się też, skąd wzięło się imię bohatera łączącego chorzelskie gry. Gra pt. „Historia zaklęta w ulicach” przybliża miejsca związane z chorzelską edukacją, kulturą i historią. Sacharynek dostaje misję ustanowienia patrona nowej ulicy w mieście. To ważna dla niego postać, bo pomogła mu zerwać z przemytniczą działalnością. Gracz, odwiedzając 10 wskazanych na mapie punktów i rozwiązując zagadki, pozna m.in. historię ulicy Grunwaldzkiej, Rudej, Bagiennej, Zduńskiej czy Ogrodowej. Dowie się o przekształceniach chorzelskiego rynku. Pozna historię Brygady Syberyjskiej oraz nazwiska poległych, walczących w obronie niepodległości Polski. Drogę Sacharynkowi wskazują Bronisław Korzeniakow - przedwojenny dyrektor szkoły, Roman Stuszewski – oficer chorzelskiej Straży Granicznej i Dawid Fiszerung – chorzelski Żyd, który przeżył obóz w Auschwitz. Aby łatwiej można było odnaleźć wskazane miejsca na karcie gry umieszczono fotograficzne wskazówki. Przed dopuszczeniem gier do użytku, zostały one przetestowane najpierw przez samych twórców i ich opiekunów, później przez wybranych uczniów z klas V-VIII oraz przez grupę harcerzy. Już wkrótce gry zostaną umieszczone na portalach www.gryturystyczne.pl oraz www.tpch-chorzele.pl Można będzie stąd pobrać karty startowe, wydrukować je lub zapisać w telefonie komórkowym i grać w dowolnym dla siebie czasie. Oczywiście gra jest bezpłatna. Uczestnictwo naszych uczniów w tym projekcie na pewno przybliżyło im historię naszej małej ojczyzny i zapewniło dobrą zabawę. Spowodowało też, że uczniowie zaczęli patrzeć na nasze miasteczko z innej perspektywy, a dzięki konstruowaniu fabuły ujawniły się talenty, wyobraźnia i kreatywność. Mamy nadzieję, że gry dostarczą rozrywki zarówno mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym Chorzele. Staną się ważnym dla nich wydarzeniem, zapewniając przy tym dobrą zabawę. Będą też okazją do starcia się z samym sobą oraz ze swoimi emocjami.

          • WAKACJE TUŻ, TUŻ...

          • Zbliżają się wakacje, dlatego we wtorek 20 czerwca, odwiedził naszą szkołę przedstawiciel Komisariatu Policji w Chorzelach - mł. asp. Jakub Klimczak.

            Pan policjant przypomniał uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku, nad wodą, w górach a zwłaszcza w gospodarstwach rolnych.

            Spotkanie miało ono na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń, które mogą czyhać w trakcie beztroskiego wypoczynku. Młodsi uczniowie mieli też mnóstwo pytań i uzyskali wyczerpujące, jasne odpowiedzi.

            Serdecznie dziękujemy panu mł. asp. Jakub Klimczakowi za przypomnienie zasad i udzielenie cennych wskazówek by wakacje były udane.

          • ODPOWIEDZIALNI ZA KLIMAT - PROJEKT

          •  ODPOWIEDZIALNI ZA KLIMAT - SZKOŁA EKOLOGICZNIE ZAANGAŻOWANA

            Nasza szkoła od września do października realizowała projekt „Odpowiedzialni za klimat – szkoła ekologicznie zaangażowana” pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Koordynatorem projektu była p. Ewa Orzoł

            W ramach projektu wykonano 5 zadań.

            Zadanie 1

            W dniach 04 - 07 października 2022r. uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski” w ramach wspomnienia św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów. Wydarzenie polegało na sprzątaniu zanieczyszczonych na skutek działalności człowieka terenów zielonych w naszej okolicy.

            Zadanie 2 polegało na przeprowadzeniu badania dotyczącego źródeł ogrzewania domów w rodzinach uczniów z danej szkoły

            Na podstawie opracowanej przez uczniów klasy 7 ankiety pozyskaliśmy następujące informacje: głównym źródłem ogrzewania jest drewno – 45,45%, węgiel kamienny – 23,3% oraz eko groszek – 13%. Ekologiczne źródła ciepła cieszą się mniejszym zainteresowaniem: pompa cieplna ok 3%, gaz ziemny 2,8%.

            W zadanie 3 należało zorganizować na dowolnym przedmiocie zajęć nt śladu węglowego z wykorzystaniem programów komputerowych. Korzystając ze strony ekoeksperymentarium uczniowie rozwiązywali zadania związane ze śladem węglowym, oszczędzaniem wody, dbałością o lasy, recyklingiem.

            W pokojach zabaw czekały na nich pytania ekologiczne, na które musieli odpowiedzieć.

            Zadania realizowane były na tablicach interaktywnych w klasach.

            Zadanie 4 polegało na przeprowadzeniu zajęć z uczniami pod hasłem „Zielona matematyka”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas 1a, 1c i 2 a. Rozwiązywali oni zadania matematyczne wykorzystując figury geometryczne, grupowali oni produkty spożywcze wg wielkości, kształtu, wagi, tworzyli zbiory.

            Zadanie 5

            W kwietniu w klasa 4-8 przeprowadzono zajęcia edukacyjnych z wykorzystaniem scenariuszy zajęć „Lekcje z klimatem”. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat przyczyn i skutków zmian klimatu.

            Tworzyli mapy myśli, dotyczące tego procesu, prace plastyczne, rozwiązywali łamigłówki, tworzyli hasła itp. Zainteresowanie uczniów było duże.

            W ramach projektu nauczycieli wzięli udział w szkoleniach:

            • Projekt edukacyjny sposobem na wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkole

            • Matematyka na świeżym powietrzu

            • Wybrane formy aktywności fizycznej spoza Europy do wykorzystania w terenie

            Realizacja projektu pomogła wzmocnić świadomość ekologiczną naszych uczniów, nakłonić ich do zdrowego trybu życia i sprowokować do refleksji nad przyszłością Ziemi. Młodzież podczas podsumowania efektów wykonywanych zadań, wskazała na niszczenie środowiska naturalnego dokonywane przez człowieka.

            ZOBACZ ZDJĘCIA

          • POD SZTANDAREM Z ORŁEM BIAŁYM 1863

          • Dzięki uprzejmości Pani Burmistrz, Beaty Szczepankowskiej, w naszej szkole możemy zaprezentować uczniom wystawę ,,Pod Sztandarem z Orłem Białym 1863” , która została przygotowana z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Jej twórcami jest Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz wydawnictwo Green Light Media. Patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa, Miesięcznik Zielony Sztandar, Samorząd Województwa Mazowieckiego. Ekspozycja przybliżyła młodzieży najistotniejsze informacje o Powstaniu Styczniowym, zaprezentowała publikacje książkowe mazowieckich muzeów związane z tym wydarzeniem. Pokazała również dziedzictwo w malarstwie tego zrywu narodowoniepodległościowego oraz symbolikę z nim związaną. Pomimo przegranej, powstanie umocniło polską świadomość narodową, miało ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe w przyszłości. Tradycje powstania były w społeczeństwie polskim kultywowane przez następne pokolenia.

            ZOBACZ ZDJECIA

          • XXIX Ogólnopolski Finał Czwartków Lekkoatletycznych 2023.

          • Z brązowym medalem i wieloma rekordami życiowymi Naszych młodych lekkoatletów.
            Z dumą możemy powiedzieć że nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą małą Ojczyznę jaką jest Gmina Chorzele na Finałach Ogólnopolskich w Łodzi 17-18 czerwca w Łodzi.

            Wyniki naszych sportowców:

            3 miejsce Marta Tłoczkowska - 145 cm skok wzwyż - finał

            6 miejsce Szymon Skiba - 110 cm skok wzwyż - finał

            9 miejsce Wiktoria Dunajska - 135 cm skok wzwyż -finał

            10 miejsce Amelia Czajkowska - 33 m rzut piłeczką palantową

            15 miejsce Joanna Szymańska - 45,61s 300m

            Maja Woźniak - 48,05 s 300m

            Maja Kucka - 53,26s 300m

            Oliwia Wiśniewska - 53,92s 300m

            Kinga Markowska - 115cm skok wzwyż

            Zofia Cichowska - 2.10,45 600m

            Nadia Lubowiedzka - 383cm skok w dal

            Alicja Furman - 40,5m rzut piłeczką palantową

            Maja Grabowska - 1.58,55 600m

            Emilia Ludwicka - 1.55,92 600m

            Nikola Antosiak - 7,82m pchnięcie kulą

            Karolina Borowa - 7,75 pchnięcie kulą

            Dziękujemy wszystkich osobom, które wspierały naszych młodych lekkoatletów w spełnianiu marzeń.

            Gratulujemy uzyskanych wyników.   Życzymy zasłużonego odpoczynku.

            ZOBACZ ZDJĘCIA